Umów wizytę 

Logo stacja detailingu
19 stycznia 2024

Powłoka ceramiczna na reflektory.Czy na pewno?

Reflektory samochodowe pełnią kluczową rolę w bezpieczeństwie jazdy, zwłaszcza po zmroku. Niestety, wraz z upływem czasu, mogą ulegać różnym uszkodzeniom i zanieczyszczeniom, co znacząco wpływa na ich wydajność. Sprawdź, jakie są najczęstsze problemy z reflektorami samochodowymi i jak je skutecznie rozwiązać.

Dlaczego reflektory tracą swoją skuteczność?

Wielu kierowców zauważa, że ich reflektory po pewnym czasie stają się mniej jasne, co obniża komfort i bezpieczeństwo jazdy. Główne przyczyny tego zjawiska to:

  • Zmatowienie kloszy: Reflektory, zwłaszcza te wykonane z poliwęglanu, mogą matowieć z powodu działania promieni UV, soli drogowej oraz zanieczyszczeń. Efekt? Słabsze światło, które wpływa na widoczność na drodze.
  • Uszkodzenia mechaniczne: Kamienie, piasek czy inne drobne elementy mogą powodować mikrouszkodzenia na powierzchni reflektorów.
  • Zanieczyszczenia: Kurz, błoto czy inne osady gromadzące się na powierzchni reflektora mogą znacząco zmniejszyć jego efektywność. 

Jak przywrócić reflektorom dawną świetność?

Jeśli zauważysz, że Twoje reflektory nie działają tak, jak powinny, możesz rozważyć ich renowację. Profesjonalne firmy, takie jak nasza, oferują kompleksowe usługi w tym zakresie.

Co możesz zyskać, decydując się na naprawę reflektorów?

  • Polerowanie reflektorów: Jest to proces, który pozwala usunąć warstwę zmatowień oraz zarysowań, natychmiast poprawiający jakość emitowanego światła.
  • Zabezpieczenie reflektorów: Po polerowaniu warto nałożyć powłokę ochronną, która zabezpieczy reflektory przed dalszymi uszkodzeniami, w tym przed promieniami UV powodującymi matowienie.

Zaniedbanie reflektorów może nie tylko wpłynąć na Twój komfort jazdy, ale także spowodować, że Twój pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego. Zadbane reflektory to nie tylko lepsza widoczność, ale również dłuższa żywotność.

Czy jest coś lepszego niż powłoka ceramiczna?

Przez wiele lat polerowania reflektorów technologie ich zabezpieczeń uległy wielu zmianom. W Stacji Detailingu od ok. 9 lat testowaliśmy wszystkie metody renowacji i zabezpieczeń. Od różnych wosków, przez specjalistyczne powłoki do plastiku, aż po samo lakierowanie kloszy.

Najlepszą metodą przy zachowaniu rozsądnych kosztów naprawy okazało się zastosowanie specjalnego czajniczka do renowacji lamp. Jak to wygląda w praktyce? Do czajniczka wlewamy odpowiedni płyn, który po podgrzaniu rozprowadzamy na powierzchni reflektora.Usuwamy pozostałe zmatowienia po procesie szlifowania jednocześnie zabezpieczając powierzchnie lepiej niż powłoka ceramiczna (naszym zdaniem).

Skąd to wiemy? Widzimy efekty na samochodach klientów regularnie odwiedzających Serwis Abpol,przy których pracowaliśmy. Choć widać niewielkie zużycie są w stanie bardzo dobrym. Producent sprzętu do renowacji lamp mówi o 4 letnim zabezpieczeniu, w co nie mamy podstaw nie wierzyć.

https://abpol-serwis.pl/

Chcąc jeszcze lepiej zabezpieczyć reflektory przed uszkodzeniami mechanicznymi po polerowaniu lub użyciu czajniczka można zastosować folie PPF. Zabezpieczenie folią PPF to opcja, którą lepiej zastosować w przypadku, gdy chcemy zabezpieczyć nowe auto.

Jak działa wspomniany czajniczek możesz zobaczyć na naszym filmie:

(Kliknij)